„Jak reformować Ukrainę w czasie wojny?” – drugi Raport Fundacji Sterna
Próbę odpowiedzi na pytanie „Jak reformować Ukrainę w czasie wojny?” podjął Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w analizie przygotowanej na zaproszenie naszej Fundacji. To drugi po raporcie autorstwa Stefana Kawalca pt. „Ukraińskie scenariusze gospodarcze i ich konsekwencje dla Polski”, tego rodzaju dokument. Oba tworzą uzupełniające spojrzenia na perspektywy Ukrainy i zachodniej pomocy dla niej.
Zarówno Piotr Arak, jak i Stefan Kawalec nie mają wątpliwości, że z punktu widzenia Ukrainy i Zachodu najbardziej pożądanym scenariuszem militarno-politycznym jest scenariusz zwycięstwa Ukrainy, w którym Ukraina odzyskuje wszystkie tereny utracone od 24 lutego 2022 r., a najgorszy i najbardziej niebezpieczny jest scenariusz utraty suwerenności przez Ukrainę. Autorzy zgadzają się również, że Zachód powinien dostarczać Ukrainie skuteczne uzbrojenie i zacieśniać sankcje na Rosję, tak aby koszty kontynuacji wojny dla Rosji były jak największe.
W swoim raporcie autor podejmuje próbę odpowiedzi na fundamentalne w tym momencie konfliktu pytania – min.: Co trzeba zrobić teraz, kiedy jeszcze trwają walki? Jak rozpocząć odbudowę? Czy należy różnicować regionalnie pomoc? Jaka struktura instytucjonalna jest potrzebna, aby zapewnić zaangażowanie państw spoza UE, a zwłaszcza USA? Jak wykorzystać zamrożone aktywa oligarchów i banku centralnego? Jaka powinna być rola Komisji, EBOiR, EBI, państw członkowskich, G7 w strukturze sterującej? Jak powinny zapadać decyzje o wykorzystaniu środków na odbudowę Ukrainy? W końcu – jakie kamienie milowe powinna mieć Ukraina w swojej ścieżce rozwoju, uwzględniając możliwość jej członkostwa w OECD, w Europejskim Obszarze Gospodarczym lub EFTA oraz w Unii Europejskiej?
“Dziś Ukraina potrzebuje nie tylko wsparcia w postaci pomocy humanitarnej ale także w realnych działaniach na rzecz jej gospodarki. Oczywiście, to się już dzieje na poziomie międzynarodowym, co potwierdza się choćby w uzgodnieniach podczas lipcowej Międzynarodowej Konferencji Odbudowy Ukrainy w Lugano w Szwajcarii” – mówi Michał Kamiński – Prezes Zarząd Fundacji im. Abrahama Sterna. – Jeśli poprzez nasze analizy i scenariusze, które przygotowujemy z cenionymi ekspertami gospodarczymi, będziemy mogli dołożyć swoją “cegiełkę” i mieć choćby mały wkład w odbudowę Ukrainy, to czemu tego nie robić. Z kolei David Liebers – Wiceszef Fundacji Sterna dodaje “Nie możemy sobie pozwolić – my jako wspólnota – aby pozostawić Ukrainą samą sobie i nie wspierać jej w odbudowie gospodarki, nawet mimo trwania działań wojennych. Tym bardziej, że zapał społeczny i energia do pomocy humanitarnej z czasem może opaść. Przyszłość Ukrainy to więcej niż przyszłość Polski i Europy”.
Analiza „Jak reformować Ukrainę w czasie wojny?”, autorstwa Piotra Araka, opracowana w trzech wersjach językowych – angielskiej, ukraińskiej i polskiej, dostępna jest tu.
Przyszłość Ukrainy – możliwe scenariusze
Analiza „Ukraińskie scenariusze gospodarcze i ich konsekwencje dla Polski”, to pierwszy tego typu dokument, uwzględniający możliwe rozwiązania dotyczące finału agresji Rosji na Ukrainę oraz ich wpływu na gospodarkę i Ukrainy i Polski. Jego autorem jest Stefan Kawalec, współtwórca programu transformacji polskiej gospodarki i szef Rady Fundacji im. A.Sterna.
W analizie rozpatrywanych jest kilka scenariuszy militarno-politycznych, takich jak: “Zwycięstwo Ukrainy”, “Utratę przez nią suwerenności”, “Przedłużającą się bezterminowo wojnę”, “Trwały rozejm przy zachowaniu suwerenności Ukrainy” oraz “Przekształcenie się konfliktu w bezpośrednią wojnę między USA i krajami NATO a Rosją, wykraczającą poza terytorium Ukrainy”.
Zdaniem autora – Stefana Kawalca, ekonomisty i współtwórcy programu transformacji polskiej gospodarki, obecnie przyszłość Ukrainy znajduje się na rozdrożu. Z jednej strony, wobec otwartej rosyjskiej agresji kraj znalazł się sytuacji egzystencjalnego zagrożenia. Z drugiej strony, Ukraina ma szanse na to, by dzisiejsze tragiczne wydarzenia stworzyły podwaliny budowy bardziej sprawnego państwa i otworzyły drogę do ukraińskiego cudu gospodarczego. Zmiany polityczne i społeczne na Ukrainie oraz zmiany postrzegania Ukrainy w Europie, w wyniku obecnej wojny, mogą bowiem pozwolić na usunięcie wewnętrznych i zewnętrznych barier instytucjonalnych, które od uzyskania niepodległości hamowały rozwój Ukrainy.
Stąd scenariusze „Zwycięstwo Ukrainy” lub „Trwały rozejm przy zachowaniu suwerenności”, mogą stworzyć Ukrainie szansę na szybki wzrost gospodarczy – w 25 lat po zakończeniu wojny, jej PKB na mieszkańca, mógłby być trzykrotnie wyższy niż w 2020 r. Natomiast w scenariuszu „Przedłużającej się bezterminowo wojny” należy oczekiwać długotrwałego załamania gospodarki – w tym przypadku, PKB na mieszkańca mógłby po 25 latach, wynosić 50% poziomu z roku 2020, lecz nie można wykluczyć, że spadek ten byłby jeszcze głębszy. Oznacza, to że w wariancie szybkiego wzrostu gospodarczego, po 25 latach poziom życia na Ukrainie mógłby być co najmniej sześciokrotnie wyższy niż w wariancie długotrwałego załamania gospodarki.
Analiza „Ukraińskie scenariusze gospodarcze i ich konsekwencje dla Polski”, autorstwa Stefana Kawalca, opracowana w trzech wersjach językowych – angielskiej, ukraińskiej i polskiej, dostępna jest tu.
„Inwazja Rosji na Ukrainę, spowodowała, że nasza Fundacja, tak jak prawie każdy z nas, włączyła się w niesienie pomocy naszym ukraińskim przyjaciołom, zapewniając im dach nad głową i poczucie bezpieczeństwa – mówi Michał Kamiński – Prezes Zarząd Fundacji im. Abrahama Sterna. “Dziś, poza pomocą humanitarną, chcemy zająć się szerszym wsparciem i wraz z naszymi partnerami stworzyć wirtualny think – tank, który swoimi analizami i projektami, będzie służył budowie lepszej przyszłości dla Ukrainy – dodaje David Liebers – Wiceszef Fundacji Sterna. ”Bo to co się dzieje teraz na Ukrainie, nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę i bezpieczeństwo, zarówno Polski jak i Europy. Dlatego tak ważne jest byśmy współuczestniczyli w tworzeniu wspólnej i bezpiecznej przyszłości”.
Uruchomiliśmy specjalną zbiórkę funduszy na rzecz wsparcia ukraińskich uchodźców w Polsce.
Po rozpoczęciu 24 lutego 2022 r. otwartej agresji Rosji na Ukrainę, rozszerzyliśmy swoją działalność o projekty wspierające Ukrainę, udzielając pomocy uchodźcom i kwaterując ich w 11 mieszkaniach w różnych miastach na terenie Polski, a także pokrywając niektóre niezbędne zakupy i wydatki. Ponadto Fundacja przekazała sprzęt do centrów recepcyjnych dla uchodźców oraz na Ukrainę. To wszystko udało się zrealizować dzięki wsparciu darczyńców, którzy wzięli udział w naszej zbiórce prowadzonej na zrzutce.pl
Za każdą wpłatę jesteśmy wdzięczni!
Wpłat można nadal dokonywać przelewem na poniższe dane lub na zrzutce.pl
Fundacja im. Abrahama Jakuba Sterna
Plac Bankowy 2,
00-095 Warszawa
Tytuł przelewu: Future of Ukraine
Wpłata w PLN – 30109018700000000149881840
IBAN: PL30109018700000000149881840
Kod BIC/SWIFT: WBKPPLPP
Wpłata w USD – 84109018700000000142027554
IBAN: PL84109018700000000142027554
Kod BIC/SWIFT Santander: WBKPPLPP
Nazwa i adres banku: Santander Bank Polska. Aleja Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa